WPŁYW MEDIÓW NA CZYTELNIKA

Media stanowią część życia zbiorowego. Ich dominująca rola współcześnie pozostaje bezsporna. Odnoszą się one do zapotrzebowań odbiorców.       Kształtują u nich emocjonalny stosunek do rzeczywistości.                             Poprzez uatrakcyjnienie oferty angażują się także w zaspokajanie potrzeb na produkty kulturalne. Wpływają dzięki temu na różne postawy, w tym postawę konsumpcjonizmu (przede wszystkim reklamy). Dzięki szybkiemu rozwojowi  i innowacyjności stają się obecnie także miejscem zarządzania społecznościami, ich czasem, gustami oraz wyborami.                                        Stanowią ponadto forum do prezentacji wydarzeń i eventów pochodzących zarówno z kraju, jak z zagranicy (orientacja w globalnych problemach świata). Odnosząc się do Instrukcji Communio et Progressio należy zwrócić uwagę, że w społeczeństwie informacyjnym potrzeba pozyskiwania wiedzy, informacji jest niezwykle istotna: „konieczne jest, aby człowiek dysponował różnymi pomocami i narzędziami w zdobywaniu informacji .

Jeśli społeczeństwo ma się właściwie rozwijać powinno mieć dobre rozeznanie  i dobrze poinformowanych obywateli”. W dostępie do wiedzy, także tej specjalistycznej, znaczącą rolę może obecnie odgrywać e-learning, jako  technika wykorzystująca wszelkie dostępne media. W ten sposób można prowadzić nauczanie na odległość. W tym kontekście media mogą spełniać  rolę narzędzi, służących pracy intelektualnej.                                 Media to nie tylko dostęp do informacji, lecz także przestrzeń do promocji wolności sztuki, kultury, obyczajowości. Stąd istnieje potrzeba kształtowania świadomości do odbioru pewnych różnych treści i wybór takich, które byłyby zgodne z przyjętym systemem wartości, a nie propagowaniem przemocy.

Znaczenie i rola mediów we współczesnej edukacji agresji, fałszu.                   Wszystkie te formy nieprawdy, a co za tym idzie utraty wiarygodności,        Janusz Morbitzer określił mianem „kultury złodziejstwa”.                           Należy się w tym miejscu zgodzić z autorem, zwłaszcza, że współczesne pokolenie kształtowane jest przez media, czerpie pewne wzorce wprost z przekazów medialnych. Środki masowego przekazu to także miejsce do podejmowania zagadnień kulturowych, religijnych, edukacyjnych o          globalnym znaczeniu. Nie ulega jednak wątpliwości fakt, iż oferta        programów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży jest wciąż niewystarczająca.

Rola mediów i ich znaczenie w edukacji społeczeństwa informacyjnego to nie tylko prezentacja pozytywnych aspektów, to także uwzględnienie negatywnych form działania mediów, które edukacja powinna mieć na uwadze.  Należą do nich: uzależnienia od mediów (dataholizm, netoholizm), niekontrolowanie czasu spędzonego pod wpływem przekazów medialnych   i zniechęcenie do robienia czegoś zupełnie odmiennego, wpływ mediów na codzienne zachowania i sposób komunikacji międzyosobowej (zubożenie słownictwa, skrótowość, słownictwo zaczerpnięte z filmów, seriali, gier komputerowych), treści manipulacyjne i propagandowe, sceny przemocy, agresji, pornografii zmniejszające poczucie piękna i estetyki.                         W wyniku długotrwałego oddziaływania media obniżają u odbiorców stopień ich wrażliwości. Wówczas tworzy się techniczna świadomość, na którą zwrócił uwagę już dawno Marshall McLuhan. Negatywne aspekty wskazują, jak wiele jest jeszcze do zrobienia na płaszczyźnie edukacji. Będąc formą wychowawczą powinna odznaczać się aktywnością w dobie społeczeństwa informacyjnego i winna przygotowywać społeczeństwo do krytycznego, refleksyjnego, a przede wszystkim świadomego odbioru treści absorbowanych za pośrednictwem komunikatorów medialnych i wykorzystywania treści pozyskanych do dalszego rozwoju. Zadaniem edukacji powinno być przygotowywanie do odbioru treści, rzeczywiście służących dalszemu rozwojowi społeczeństwa. Stąd edukacja nie powinna powielać standaryzowanych treści, a uwzględniać postęp technologiczny, globalizacyjny oraz przemiany zachodzące w świecie, uwzględniać zmiany na rynku pracy, zmiany mentalności, pojawianie się nowych zagrożeń, dokonywane reformy. Ma to służyć skutecznemu przeciwdziałaniu wszelkim negatywnym czynnikom. W tak dynamicznie rozwijającym się świecie, w którym media odgrywają zasadniczą rolę, powyższe rozwiązania wydają się być istotne i priorytetowe.

Kategorie: Biblioteka