Jak zrobić notatkę?

Ważną cechą notatki jest jej wygląd, który ma zachęcać do jej przeglądania i uczenia się. Trzeba pisać wyraźnie, by móc ją potem rozczytać. Jeżeli masz później nie rozczytać tego, co napisałeś, to w ogóle odpuść sobie ten trud. Albo się postaraj. Niech Twoje notatki będą po prostu ładne, przejrzyste i staranne. Tak, żeby aż chciało się do nich wrócić! To nie takie trudne.

  1. U góry kartki zapisz temat i datę.
  2. Skoncentruj się na słowach kluczowych i najważniejszych myślach – to one powinny się znaleźć w Twojej notatce. Zapisuj nazwiska, tytuły, daty, wzory itd.
  3. Uatrakcyjnij tekst symbolami i diagramami; strzałki, ramki, tabelki, punkty – nie tylko wyodrębniają określone punkty, ale też wprowadzają urozmaicenie i przyciągają wzrok.
  4. Kolorowe notatki są bardziej czytelne i łatwiejsze do przyswojenia. Dzieje się tak dlatego, że kolor pobudza odpowiadającą za kreatywność prawą półkulę mózgu, dzięki czemu takie notatki wydają się nam ciekawsze. Poza tym łączymy kolor z określonymi wspomnieniami, dlatego łatwiej jest sobie przypomnieć informacje zapisane określonym kolorem.
  5. Zakreślaczem zaznaczaj najważniejsze treści – słowa kluczowe, daty, nazwiska. Jak ze wszystkim – uważaj, żeby nie przesadzić! Jeżeli pokolorujesz wszystko, niczego nie wyróżnisz. Trzy – cztery kolory w zupełności wystarczą.
  6. Pomocnym gadżetem są karteczki samoprzylepne, na których można zapisać tytuły najważniejszych fragmentów, główne hasła itp.
  7. Przy tworzeniu notatki możesz też wykorzystać tzw. mapę myśli. Metoda ta jest kreatywna, pełniej wykorzystująca możliwości obu półkul mózgowych. Najkrócej mówiąc, jest to graficzny zapis powiązań między poszczególnymi informacjami, które chcesz przyswoić. Poniżej załączony przykład.
  8. Do zrobienia notatki można wykorzystać też metodę diagramu. Z założenia jest bardziej precyzyjna, a jej głównym zadaniem jest systematyzowanie informacji na dany temat. Najważniejsze hasła umieszczasz w centrum lub u góry, a pozostałe, już pogrupowane, w miejscach zależnych od ich ważności. Strzałkami zaznaczasz linie powiązań pomiędzy poszczególnymi hasłami – w odróżnieniu od map myśli, tutaj zaznaczasz wszystkie możliwe zależności. Poniżej załączony przykład.
Kategorie: Biblioteka