We wtorek, 5 grudnia w klasie trzeciej została przeprowadzona lekcja biblioteczna dotycząca budowy książki. Na początku uczniowie zostali zapoznani z tematem i celami prowadzonej lekcji . Na lekcji tej uczniowie dowiedzieli  się z jakich elementów składa się książka i jakie są ich funkcje.  Najpierw  nauczyciel pokazał i omówił planszę –  wskazując na przedstawionej  ilustracji –  elementy książki z których się ona składa , potem uczniowie otrzymali pomniejszone plansze, które wkleili sobie do zeszytu. Każdy omawiany  wcześniej element został opisany przez nauczyciela na osobnej kartce ,na której  znajdowała się również pasująca do opisu ilustracja. Chętni uczniowie odczytywali  informacje zapisane na kolejnych  kartkach, które zawieszali na tablicy. W ten sposób powstała gazetka opisująca wszystkie elementy składające się na budowę książki. Po podsumowaniu lekcji nauczyciel zawiesił na tablicy motto: ,,Czytanie książek to najlepsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.

Na zakończenie został odczytany wiersz  Elżbiety Safarzyńskiej  pt. „Książki” ,w którym autorka zachęca dzieci do czytania i poszanowania książek.  Taka sama gazetka, przedstawiająca budowę książki i jej elementów została zawieszona na świetlicy, aby i inni uczniowie mogli bliżej zapoznać się  z tym tematem.