W  ciągu dwóch dni (30 i 31 października) na zajęciach edukacyjnych uczniowie z klasy pierwszej zostali zapoznani z biografią i twórczością Janiny Porazińskiej. Dzieci dowiedziały się w jakim okresie żyła i pisała wspomniana pisarka. Na zajęciach edukacyjnych nauczyciel przedstawił jej portret oraz zwrócił uwagę na najważniejsze wydarzenia z jej życia , a także jej związek ze światem dziecka. Omówiona została również jej działalność redaktorska w ,,Płomyczku’ ’i  ,,Płomyku’’ oraz przekazana informacja o Orderze Uśmiechu, którym wspomniana pisarka została także odznaczona. Dzieci oglądały różne książki wspomnianej autorki zgromadzone na wystawce w klasie. W pierwszym dniu uczniowie słuchali kilku rozdziałów lektury ,,Pamiętnik Czarnego Noska” – czytanych przez nauczyciela. Dzieci wypowiadały się na temat ich treści i przeżytych emocji. Uczniowie przynieśli w tym dniu do szkoły swoje ulubione pluszowe zabawki. Opowiadały  o nich swoim kolegom. Mają z nimi zrobione zdjęcie przy gazetce tematycznej – poświęconej Janinie Porazińskiej, która znajduje się na świetlicy szkolnej. Na zajęciach plastycznych dzieci kolorowały postać zabawnego misia. W domu miały narysować w zeszycie ilustrację do wybranego wydarzenia z lektury, które najbardziej im się podobało.

Drugiego dnia dzieci poznały inne utwory tej pisarki. Zostały im odczytane przykładowe wiersze – głównie ze zbioru ,,Psotki i śmieszki’’. Kserokopie dwóch z nich uczniowie wkleili sobie do zeszytu, a do wiersza ,,Na grzyby’’ kolorowały przygotowaną przez nauczyciela ilustrację. Chętni uczniowie wypożyczyli sobie książki ,,Pamiętnik Czarnego Noska’’  do domu, aby poznać wszystkie przygody zabawnego misia.