W dniu 20 października 2023 roku w Jasielskim Domu Kultury odbyło się uroczyste podsumowanie projektu edukacyjnego ,,Mój kawałek świata – dbam o Ziemię ze Związkiem Gmin Dorzecza Wisłoki”, w którym uczestniczyli również uczniowie z naszej szkoły – uczniowie klasy IV. W projekcie uczestniczyły szkoły podstawowe z 22 gmin zrzeszonych w Związku Gmin Dorzecza Wisłoki. Zostali wyróżnieni i nagrodzeni najbardziej aktywni członkowie klubów i ich opiekunowie z danej gminy. Z naszej gminy została wyróżniona tylko szkoła z Kątów.

Na początku marca tego roku nasza szkoła przystąpiła do projektu z zakresu edukacji ekologicznej. Uczniowie z klasy trzeciej (obecnie czwartej) uczestniczyli w realizacji projektu organizowanego przez Związek Gmin Dorzecza Wisłoki pt. ,,Mój kawałek świata – dbam o Ziemię ze Związkiem Gmin Dorzecza Wisłoki”. W  marcu uczniowie uczestniczyli w ekologicznych warsztatach edukacyjnych prowadzonych on-line. Po zakończeniu warsztatów w szkole został założony Klub Ekologa (uczestniczy w nim 11 osób), którego opiekunem jest  nauczyciel przyrody. Podczas odbytych spotkań Klubu Ekologa uczniowie uczestniczyli w szeregu ciekawych zajęć, miedzy innymi oglądali filmy dotyczące roślin i zwierząt podlegających ochronie, biodegradacji i kompostowania odpadów, oszczędzania wody i energii. Obchodzili Światowy Dzień Ziemi, uczestniczyli w akcji Sprzątania Świata. Tworzyli gazetki ścienne , np.: o Magurskim Parku Narodowym, Światowym  Dniu Ochrony Środowiska,  Dniu Wody; na gazetce (Jak możemy pomóc przyrodzie?) umieścili hasła dotyczące segregacji odpadów, oszczędzania wody i energii, wykonali prezentację o Magurskim Parku Narodowym. Opracowali również grę o tematyce ekologicznej i uczestniczyli w konkursie plastycznym. Uczestnicząc w wycieczkach poszerzyli swoją wiedzę i podziwiali piękno przyrody znajdującej się w ich otoczeniu.  Uczniowie klasy IV nadal spotykają się po zajęciach lekcyjnych, podczas których realizują różne zagania i tematy związane z ekologią oraz podejmują działania na rzecz ochroną przyrody .

Uczniowie ci wraz z opiekunem zostali zaproszeni do Jasielskiego Domu Kultury na podsumowanie tego projektu. Dla wszystkich zaproszonych dzieci i opiekunów członków klubów został przygotowany poczęstunek , dyplomy i nagrody, a także mała niespodzianka. Po przemówieniach zaproszonych gości i organizatorów imprezy dzieci obejrzały zagadkowy spektakl muzyczny ,,Detektyw Kot’’ o tematyce ekologicznej. Na zakończenie uroczystości wszystkim zaproszonym członkom Klubów Ekologa wręczone zostały dyplomy i zestawy odkrywców ekologa, a opiekunom klubów zestawy dydaktyczne, rośliny i dyplomy.

Serdecznie dziękujemy organizatorom za to przedsięwzięcie, za opracowanie tego projektu i zaproszenie nas do niego, jak również za zaproszenie na jego podsumowanie.