Rzeczą powszechnie wiadomą jest, że literatura piękna daje małemu czytelnikowi pewną miarę wiedzy o świecie, wprowadza elementy norm moralnych, kształtuje wyobraźnię, budzi refleksje, oddziaływuje na wszelkie sfery jego osobowości. Dziecko czytając bawi się i przeżywa różne sytuacje z bohaterem, przy okazji poznaje zasady dobrego wychowania i normy społeczne. Niejednokrotnie utwory te budzą w dziecku uczucie życzliwości, sympatii i współczucia dla ludzi i zwierząt, a także oburzenie i protest przeciw krzywdzie wyrządzonej bohaterom.

W roku szkolnym 2023/2024 w klasie pierwszej wprowadzona została innowacja pedagogiczna ,,Bibliotekarz czyta dzieciom’’.  Zajęcia te prowadzone są raz w tygodniu w piątki na edukacji polonistyczno– społecznej (20 minut). W klasie pierwszej uczniowie są zapoznawani z wybranymi wierszami znanych autorów, głównie z książki pt. ,,Antologia poezji dla dzieci’’. Dnia 22 września dzieci słuchały utworu Jana Brzechwy ,,Na straganie’’, następnie wypowiadały się na temat jego treści. Potem dzieci wykonały rysunek do wysłuchanego wiersza (w przeznaczonym do tego zeszycie) oraz wyszukiwały różnice na obrazku przedstawiającym stragan z warzywami i kolorowały rysunek. Odszukiwały również warzywa, o których była mowa w wierszu wśród owoców i warzyw zgromadzonych w kąciku przyrody. Ich prace uwiecznione są na zdjęciu.

Głównym  celem tej innowacji jest wzbudzenie aktywności czytelniczej uczniów, by zachęcić ich do codziennego czytania. A także wychować przyszłych czytelników, by zawsze sięgali po książki nawet teraz w erze komputerów i innych mediów.