Wycieczki z programu ,, Poznaj Polskę” –   Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Kątach

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. A. Mickiewicza w ramach programu ,, Poznaj Polskę” odwiedzili  obecną i dawną stolicę Polski.

Dzieci z klas I-III  zwiedzali  zabytki Krakowa :  Wzgórze wawelskie, Zamek Królewski , Stare Miasto , Sukiennice . Niewątpliwą atrakcją dla dzieci był Smok wawelski. Dodatkowym punktem programu było  ZOO .

Na krakowskim Rynku
Pod Smoczą Jamą
Na Wawelu

Młodzież z klas starszych  przez 3 dni zwiedzała stolicę . Wycieczka rozpoczęła się od  zwiedzania Muzeum Jana Pawła II oraz Prymasa Wyszyńskiego, które znajduje się w Świątyni Opatrzności. Monumentalny gmach świątyni, zbudowany na planie krzyża, z kopułą pośrodku robi duże wrażenie. W krypcie Panteonu Wielkich Polaków mieści się symboliczny grobowiec Jana Pawła II (stanowiący kopię tego z Bazyliki św. Piotra).  Następnie wjazd na Taras Widokowy XXX w Pałacu Kultury i Nauki – wspaniała panorama miasta.  W drugim dniu  dzieci   zobaczyły  m. in.  Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego, Łazienki Królewskie – letnią rezydencję króla Stanisława Augusta. Tworzą ją klasycystyczne zabytki i historyczne ogrody (spacer po ogrodzie). Na zakończenie dnia wizyta na  Stadionie Narodowym – wejście na punk widokowy.  Trzeci dzień  przeznaczony był na zwiedzanie historycznego  zespołu  miasta z Traktem Królewskim. Byliśmy  na Rynku  Starego Miasta, widzieliśmy  Syrenkę Warszawską – symbol Warszawy, Plac Zamkowy wraz z Kolumną Zygmunta,  Plac Piłsudskiego z Grobem Nieznanego Żołnierza. Następnie zwiedzaliśmy Zamek Królewski z przewodnikiem. Odwiedziliśmy   Gmach  Biblioteki Uniwersyteckiej. Na dachu gmachu znajdują się wspaniałe ogrody oraz taras widokowy. Jest to jeden z największych i najpiękniejszych ogrodów dachowych w Europie. Składa się z dwóch części: górnej i dolnej, gdzie główną atrakcję stanowią staw, fontanna oraz granitowe rzeźby Ryszarda Stryjeckiego z cyklu Szkic sytuacyjny, nawiązujące do motywów kosmologicznych. Warszawa w jesiennej szacie , przy pięknej  pogodzie zaprezentowała się  wspaniale.

Wycieczki to najbardziej atrakcyjna i efektywna forma pracy pozalekcyjnej.   Umożliwia ona nawiązywanie bezpośredniego kontaktu dzieci i młodzieży ze środowiskiem , jak również z życiem społeczno- gospodarczym i kulturalnym w różnych regionach kraju. Są źródłem wielu obserwacji i doświadczeń, których nie jest w stanie dostarczyć nawet najbardziej ciekawie przeprowadzona lekcja w klasie. Poza tym uczniowie mają możliwość nabywania nieznanych im dotąd informacji, poznawania nowych miejsc,  miast, zabytków. Wycieczki uczą  właściwego zachowania  się  w miejscach publicznych , przestrzegania zasad, podporządkowania się grupie , samodzielności i wielu innych kompetencji społecznych. Integrują i wzmacniają przyjacielskie więzi , przyczynią się do wszechstronnego rozwoju intelektualnego uczniów.

Wycieczki mają zawsze posmak przygody. Nic więc dziwnego, że wspomnienia o wycieczce i zdarzeniach jej towarzyszących są tak trwałe, iż zapadają głęboko w pamięć na długie lata.

Cecylia Piwowar- Nadymus

Warszawa dzień 1. 26.10.2021

Wilanów – Świątynia Opatrzności – zwiedzamy Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Pałac Kultury i Nauki – podziwiamy panoramę stolicy z tarasu widokowego
Przed Pałacem Kultury i Nauki

Warszawa dzień 2 . 26.10.2021

Zwiedzamy Łazienki Królewskie i Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego

Przed pomnikiem Chopina

Stadion Narodowy atrakcją dla zwolenników piłki nożnej

Stadion Narodowy wieczorową porą

Warszawa  dzień 3.     28.10.2021

Zwiedzamy Stare Miasto
Pod pomnikiem Małego Powstańca
Pomnik Adama Mickiewicza
Rynek Starego Miasta
W tle Zamek Królewski i Kolumna Zygmunta.
Gmach Biblioteki Uniwersyteckiej .
Grób Nieznanego Żołnierza
W oczekiwaniu na wejście do Zamku Królewskiego