Fot. Joanna Dykas

Ostatni tydzień nauki , to czas , by przygotować dzieci do bezpiecznych wakacji. Spotkanie z policjantem, wycieczki w góry, do lasu nad rzekę są okazją , by dzieci poznały zasady bezpieczeństwa.

Klasa druga i dzieci z oddziału przedszkolnego w pierwszy dzień lata nad rzeką poznawały zasady bezpieczeństwa nad wodą.

1. Korzystaj ze strzeżonych kąpielisk

Opiekę sprawuje tam wykwalifikowany ratownik. To on zareaguje w razie niebezpieczeństwa. Obok jego stanowiska zazwyczaj umieszczona jest tablica z przedstawionymi warunkami bezpieczeństwa. Obserwuj również kolor wywieszonej na maszcie flagi. Flaga biała oznacza, że kąpiel jest dozwolona, natomiast flaga czerwona na kąpielisku – zakaz kąpieli lub kąpielisko nieczynne.

2. Uważaj na pogodę

Nie wchodź do wody, której temperatura nie przekracza 19 stopni Celsjusza, a także w trakcie burzy – nawet tej, która nie szaleje nad Twoją głową. Skutki uderzenia pioruna w wodę są odczuwalne w zasięgu wielu kilometrów. Przez mięśnie przechodzą impulsy elektryczne, więc nawet najmniejsza fala uderzeniowa pioruna może wywołać skurcz. Szczególną ostrożność zachowaj nad morzem, ponieważ woda słona lepiej niż słodka, przewodzi elektryczność.

3. Unikaj skoków do wody

Jeśli już koniecznie chcesz to robić, skacz tylko w znanych miejscach, jeśli powierzchnia wody jest pusta, woda dostatecznie głęboka, a dno czyste. Nie trać jednak głowy i nigdy nie skacz na główkę.

4. Ostrożnie z opalaniem!

Nawet jeśli uwielbiasz słońce i opaleniznę, przebywając na plaży smaruj skórę kremami z dużym filtrem przeciwsłonecznym. Chroń głowę! Nie wystawiaj się na długotrwałe działanie promieni UV.

5. Uważaj na łodzie i skutery wodne.

Nie podpływaj do zakotwiczonych lub poruszających się jednostek pływających. Pamiętaj, że jesteś bardzo słabo widoczny. Chcąc zrobić psikusa komuś znajdującemu się na łódce, możesz ponieść uszczerbek na zdrowiu, chociażby w wyniku uderzenia wiosłem w głowę.

6. Mierz siły na zamiary

Jeśli nie umiesz pływać, nie ufaj kolorowym, dmuchanym akcesoriom, pomagającym unosić się na wodzie. Nie wypływaj z nimi tam, gdzie jest głęboko.

7. Nie zapomnij o sprzęcie ratunkowym

Wypływając kajakiem, łódką czy rowerem wodnym zawsze nakładaj kapok lub kamizelkę ratunkową. W razie nagłej wywrotki będziesz odpowiednio zabezpieczony. Nie ryzykuj życia i zdrowia dla chwilowej wygody.

8. Pilnuj swoich wartościowych rzeczy

Poważnym zagrożeniem w czasie wypoczynku nad wodą są złodzieje, którzy tylko czekają na chwilę Twojej nieuwagi.

Fot. Cecylia Piwowar- Nadymus
Fot. Cecylia Piwowar- Nadymus
Kategorie: Wydarzenia