W poniedziałek 7 czerwca uczniowie klas 6 i 7 wraz opiekunami: Magdaleną Wokurką, Małgorzatą Głodziak, Andrzejem Mroczką i Waldemarem Tokarczykiem udali się do Ośrodka Edukacji Ekologicznej jasielskiego MDK w Ożennej. Nasza szkoła jako pierwsza w gminie nawiązała współpracę z tym ośrodkiem. Wyjazd do Ożennej nie był zwykłą wycieczką – miał formę warsztatów terenowych.

            Pierwszym przystankiem na trasie była wizyta na Przełęczy Hałbowskiej na zbiorowej mogile ponad 1260 mieszkańców naszej gminy zamordowanych przez hitlerowców w 1942 roku. Dla wielu uczniów ta niezwykle interesująca terenowa lekcja historii przeprowadzona przez pana Andrzeja Mroczkę była pierwszym tak bliskim spotkaniem z tragicznymi dziejami naszego regionu. Oprócz lekcji historii była to z pewnością ważna lekcja empatii.

Lekcja historii przy zbiorowej mogile na Przełęczy Hałbowskiej – fot. Magdalena Wokurka

            Następny postój miał miejsce u wylotu doliny, w której położona jest dawna wieś Nieznajowa. Jest to idealne miejsce na lekcje geografii i biologii. Przełom wiosny i lata to doskonała pora na zapoznanie się z roślinami kwiatowymi i żerującymi zwierzętami. Uczniowie mieli również okazję zobaczyć jak potężnymi rzeźbiarzami powierzchni ziemi mogą być woda i… właśnie zwierzęta – żeremia bobrów i rozlewiska przez nie utworzone, to istotne elementy krajobrazu tej doliny.

Przejście przez dolinę Wisłoki w Nieznajowej – fot. Magdalena Wokurka
Lekcja biologii i geografii w dolinie Wisłoki w Nieznajowej – fot. Magdalena Wokurka
Przekształcony przez bobry krajobraz doliny Wisłoki w Nieznajowej – fot. Magdalena Wokurka

            Po przybyciu do Ożennej spotkaliśmy się z panią Katarzyną Dedo, która jest opiekunką Sekcji Ekoturystyki w Młodzieżowym Domu Kultury w Jaśle. Zaopatrzeni w czerpaki entomologiczne oraz atlasy roślin i owadów, udaliśmy się na łąki położone na południe od OEE. Uczniowie doskonale radzili sobie z rozpoznawaniem gatunków. Dowiedzieli się także o istnieniu internetowych aplikacji będących świetnym narzędziem dla początkujących botaników i zoologów.

Budynek Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Ożennej – fot. Waldemar Tokarczyk
Przygotowanie do warsztatów terenowych z ekologii przy budynku OEE w Ożennej – fot. Waldemar Tokarczyk
Uczestnicy warsztatów terenowych – fot. Waldemar Tokarczyk

            Warsztaty terenowe to idealna okazja do prowadzenia lekcji, w czasie których uczniowie przyswajają mnóstwo wiedzy i praktycznych umiejętności niejako bez świadomości, że biorą udział w procesie dydaktycznym – nie ma tutaj presji realizacji wszystkich elementów lekcji w czasie 45 minut, nie ma ścian klasy,  jest za to dużo ruchu na świeżym powietrzu oraz naprawdę liczne elementy zaskoczenia. Dla naszej grupy było to z pewnością spotkanie z gadami występującymi w Beskidzie Niskim. Uczniowie mieli okazję nauczyć się rozpoznawania gatunku, wieku a nawet płci napotkanych osobników, a wszystko to w bezpiecznych zarówno dla młodzieży jak i zwierząt warunkach, pod profesjonalną opieką pani prowadzącej.

Instruktaż do bezpiecznego zarówno dla owadów jak i uczniów korzystania z czerpaka entomologicznego – fot. Magdalena Wokurka
Młodzi ekolodzy w czasie rozpoznawania gatunków roślin – fot. Magdalena Wokurka
Chwila odpoczynku po bardziej intensywnej części zajęć – fot. Magdalena Wokurka
Storczyk kukułka szerokolistna (Dactylorhiza majalis) – fot. Magdalena Wokurka
Turkusowa odmiana padalca zwyczajnego (Anguis fragilis) – fot. Magdalena Wokurka

            Po zajęciach terenowych przyszła pora na zwiedzanie ośrodka i jego najbliższego otoczenia: sal dydaktycznych, zaplecza kuchennego i noclegowego oraz sadu, ogrodu ziołowego i warzywnego.

Sad przy OEE w Ożennej – fot. Waldemar Tokarczyk
Inspekty z ziołami i warzywami przy OEE w Ożennej – fot. Waldemar Tokarczyk

            Czy taka forma zajęć zainteresowała naszych uczniów? Odpowiedzią niech będzie to, że sami poprosili o kolejne takie spotkania.