Od 2008 roku obchodzony jest w Polsce Dzień Bez Opakowań Foliowych. Do niedawna trudno było nam sobie wyobrazić zakupy bez reklamówek. Tak naprawdę to nawet do teraz większość ludzi pakuje towar zakupiony w sklepie w plastikowe torby w woreczki.

Czy naprawdę musimy to robić? Przecież plastik niesamowicie zaśmieca krajobraz. Chyba każdy z nas widział bezmyślnie wyrzucone opakowania foliowe nad rzeką, w przydrożnym rowie czy nawet w lesie. Starsi uczniowie uczyli się w szkole o Wielkiej Pacyficznej Plamie Śmieci – ogromnym pływającym po Oceanie Spokojnym skupisku rozmaitych odpadów, wśród których przeważają opakowania wykonane z plastiku. Zajmuje ono obszar aż pięć razy większy od powierzchni Polski. Giną w nim rocznie miliony zwierząt morskich. Odpady plastikowe są również śmiertelnie niebezpieczne dla naszych krajowych zwierząt, w tym ptaków, które zjadają je i zaplątują się w nie.

Czy nie możemy zabrać ze sobą na zakupy płóciennej torby? Albo skorzystać ze znacznie bezpieczniejszych dla środowiska opakowań papierowych oferowanych w sklepach? Ostatnie lata pokazują, że możemy. Coraz więcej ludzi to robi. Jednak jest to ciągle zbyt mało. Dlatego apelujemy do Was, najmłodszych o to, żebyście to Wy uświadamiali dorosłym, że do zakupów można przygotować się jeszcze w domu i że naprawdę nie musimy na każdym kroku pakować wszystkiego w plastik.