Światowy Dzień Serca to inicjatywa Światowej Federacji Serca przy wsparciu oraz Światowej Organizacji Zdrowia, UNESCO i UNICEF-u. Jej celem jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej chorób serca oraz promocję zdrowego stylu życia. W Polsce wydarzenie organizuje Polskie Towarzystwo Kardiologiczne.
Światowy Dzień Serca, informuje ludzi na całym świecie, że choroby sercowo-naczyniowe, w tym choroby serca i udar, są główną przyczyną zgonów, powodując 17,9 mln zgonów każdego roku (na świecie), i podkreśla działania, które ludzie mogą podjąć, aby zapobiegać i kontrolować zdrowie serca. Jego celem jest zachęcanie do działań mających na celu edukację ludzi, że kontrolując czynniki ryzyka, takie jak palenie tytoniu, niezdrowa dieta i brak aktywności fizycznej, można uniknąć co najmniej 80% przedwczesnych zgonów z powodu chorób serca i udaru.

Światowy Dzień Serca to globalna kampania, podczas której ludzie uczestniczą w działaniach mających na celu zadbanie o zdrowie serca. Poprzez tę kampanię Światowa Federacja Serca jednoczy ludzi ze wszystkich krajów i środowisk w walce z chorobami serca oraz inspiruje i kieruje międzynarodowymi działaniami zachęcającymi do zdrowego życia na całym świecie.
Utrzymywanie ciśnienia krwi i pulsu w optymalnym zakresie jest kluczowym elementem dbania o zdrowie serca i ogólne samopoczucie fizyczne. Dlatego tak ważne jest uświadamianie czynników ryzyka chorób serca już od najmłodszych lat.

Uczniowie klas VII i VIII naszej szkoły na lekcjach biologii omówili choroby sercowo-naczyniowe, poznali czynniki ryzyka tych chorób oraz uczyli się mierzyć tętno oraz ciśnienie krwi. Dowiedzieli się również kilku istotnych faktów dotyczących ciśnienia krwi człowieka, m.in. ile wynosi prawidłowe ciśnienie krwi, co sprzyja rozwojowi nadciśnienia tętniczego oraz w jaki sposób dbać o układ krążenia.

Autor: Anna Maresz