Dnia 13 czerwca 2023 roku uczniowie z klas V – VIII uczestniczyli uczestniczyli w ciekawym pokazie i prelekcji o powstaniu styczniowym. Członkowie grupy Rekonstrukto przypomnieli dramatyczne wydarzenia z historii Polski, m.in. utratę niepodległości oraz kolejne próby jej odzyskania. Mówilii o Legionach Polskich we Włoszech, nadziejach związanych z Napoleonem. Szczególne miejsce w pokazie zajęło powstanie styczniowe, które trwało w latach 1863-1864. Prowadzący pokaz podkreślił, że kolejne niepowodzenia nie złamały ducha w Polakach. Paradoksalnie, umocniły naszą świadomość narodową, co pozwoliło przetrwać narodowi 123 lata zaborów. Kończąc prelekcję, rekonstruktorzy poprosili o kultywowanie pamięci o wydarzeniach i ludziach związanych z historią Polski, bo to dzięki nim możemy się dziś cieszyć niepodległą Ojczyzną.

Niewątpliwą atrakcją dla uczestników była możliwość czynnego udziału w pokazie. Uczniowie mieli możliwość z bliska zapoznać się z zaprezentowanym umundurowaniem i uzbrojeniem. Niektórzy stoczyli nawet ze sobą małe „pojedynki”.

Pokaz bardzo się spodobał, bo w niecodzienny sposób zaprezentował wydarzenia z historii Polski. Być może zachęcił uczniów do większego zainteresowania dziejami naszej Ojczyzny.