PIERWSZA POMOC TO RZECZ WAŻNA – realizacja Programu
„Ratujemy i Uczymy Ratować” oraz „ Zdrowe Życie i Pierwsza Pomoc”
w Szkole Podstawowej w Kątach!
Pierwsza pomoc, to rzecz ważna.
Bądź skupiony! Bądź poważna!
Gdy Ci drugi człowiek miły,
Uwierz w siebie, w swoje siły.
Znasz zasady? Znakomicie
Możesz uratować życie.

Dziś gościliśmy zaproszonych uczniów klasy pro-medycznej z Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Żmigrodzie: Panią Roksanę, Panią Martę i Pana Mateusza wraz z opiekunką Panią Anną Kostrząb. To było nie tylko niezwykle miłe, ale przede wszystkim bardzo ważne spotkanie. Przybyli goście przeprowadzili dla dzieci zajęcia z pierwszej pomocy przedmedycznej. Zaproszeni goście pokazali, jak bezpiecznie podejść do poszkodowanego, ocenić jego stan oraz jak zadbać o własne bezpieczeństwo podczas interwencji. Dzieci miały okazję obejrzeć torbę ratownika i wysłuchać informacji na temat udzielania pierwszej pomocy; w jaki sposób można komuś pomóc zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe, jak należy sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej, jak prawidłowo ułożyć osobę poszkodowaną oraz w jaki sposób wzywać pomoc czyli jak rozmawiać przez telefon z dyspozytorką. Następnie z wielką uwagą przyglądały się, jak przeprowadzić masaż serca na przywiezionym fantomie. Dzieci z ciekawością słuchały wskazówek i odpowiadały na trudne pytania. Największym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia praktyczne z fantomem. Dzieci miały możliwość udzielania pierwszej pomocy na fantomie. W trakcie prowadzonych zajęć miały też możliwość bandażować kończyny pod czujnym okiem prowadzących. Zdobyta wiedza i ćwiczenia praktyczne sprawiły, że dzieci poczuły się „małymi ratownikami”. Dzięki takim spotkaniom nasi wychowankowie uczą się wielu ważnych rzeczy, które w przyszłości być może przyczynią się do uratowania komuś życia, a także ochronią ich własne zdrowie.
To była nie tylko lekcja praktyczna, ale i ważne przypomnienie, że życie drugiego człowieka naprawdę jest w naszych rękach.
Bardzo dziękujemy zaproszonym gościom za przyjęcie zaproszenia i ciekawe spotkanie z naszymi uczniami.


Barbara Buczakowska

Pamiętajcie!

Pierwsza pomoc przedmedyczna to natychmiastowa pomoc udzielana poszkodowanemu na miejscu zdarzenia przed przybyciem profesjonalnych służb ratunkowych. Udzielanie pierwszej pomocy wymaga zachowania spokoju, szybkiej oceny sytuacji i podjęcia odpowiednich działań, aby zapewnić poszkodowanemu najlepszą możliwą opiekę do czasu przybycia profesjonalnych służb ratunkowych. Pamiętaj o własnym bezpieczeństwie i nie bój się poprosić o pomoc innych świadków zdarzenia.

Podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej:

• Zachowaj spokój – opanowanie jest potrzebne aby skutecznie pomóc.

• Sprawdź bezpieczeństwo i zabezpiecz miejsce zdarzenia – upewnij się, że miejsce zdarzenia jest bezpieczne zarówno dla Ciebie, jak i dla poszkodowanego. Usuń lub zabezpiecz wszelkie zagrożenia. Jeśli to konieczne, oznacz miejsce wypadku, aby inni byli świadomi zagrożenia (np. użyj trójkąta ostrzegawczego przy wypadku drogowym).

• Sprawdź stan poszkodowanego – sprawdź, czy poszkodowany jest przytomny. Delikatnie potrząśnij go i zapytaj głośno: „Czy wszystko w porządku?”. Jeśli poszkodowany jest nieprzytomny, sprawdź, czy oddycha – otwórz jego drogi oddechowe, odchylając głowę do tyłu i unosząc brodę, sprawdź czy oddycha przykładając policzek do jego twarzy przez 10 sekund.

• Zadzwoń lub wskaż inną osobę, która zadzwoni na numer alarmowy – zadzwoń pod numer 112 . Przekaż dyspozytorowi szczegółowe informacje: co się stało, ile osób jest poszkodowanych, jakie są obrażenia oraz dokładną lokalizację.

• Pozostań na linii – odpowiadaj na pytania dyspozytora i nie rozłączaj się, dopóki nie otrzymasz takiej instrukcji.

• Utrzymuj stały kontakt z poszkodowanym – w trakcie udzielania pierwszej pomocy, ważne jest, aby utrzymywać stały kontakt z poszkodowanym jeśli jest przytomny, zapewniając mu poczucie bezpieczeństwa i pomóc w radzeniu sobie ze stresem.

• Oczekuj na przyjazd pomocy medycznej – należy udzielać pomocy do momentu przyjazdu służb ratunkowych i przekazać im informacje o stanie ofiary oraz podjętych środkach ratunkowych.

• Jeśli poszkodowany jest nieprzytomny i nie oddycha, rozpocznij RKO:➢ Połóż jedną rękę na środku klatki piersiowej poszkodowanego, drugą rękę na pierwszej i wykonuj 30 uciśnięć na głębokość 5-6 cm z częstotliwością 100-120 na minutę.➢ Po 30 uciśnięciach, wykonaj 2 oddechy ratownicze. Zatkaj nos poszkodowanego, weź normalny oddech i wdmuchuj powietrze do ust poszkodowanego, tak aby jego klatka piersiowa się uniosła.➢ Kontynuuj cykle 30 uciśnięć i 2 oddechów, aż do przybycia pomocy medycznej lub odzyskania przez poszkodowanego oznak życia.

Kategorie: Wydarzenia