Na zajęciach świetlicowych uczniowie zostali zapoznani z krótkim życiorysem i osiągnięciami Mikołaja Kopernika. Chętni uczniowie z klasy piątej odczytali informacje dotyczące tej postaci, które były zamieszczone w przygotowanej prezentacji. Młodsze dzieci kolorowały portret znanego astronoma. Uczniowie zapoznali się także z ciekawostkami dotyczącymi M. Kopernika, naszej planety Ziemi, gwiazdy Słońca i naszego naturalnego satelity – Księżyca; zamieszczonymi na gazetce tematycznej znajdującej się w świetlicy szkolnej.

Rok 2023 pod patronatem Mikołaja Kopernika

Senat RP przyjął jednogłośnie uchwałę ustanawiającą 2023 Rokiem Mikołaja Kopernika. Datę powiązano z rocznicą pięćset pięćdziesiątych urodzin i czterysta osiemdziesiątą rocznicą śmierci Mikołaja Kopernika.

Mikołaj Kopernik

Mikołaj Kopernik urodził się 19 lutego 1473 r. w Toruniu, w rodzinie kupieckiej. Był polskim prawnikiem, urzędnikiem, dyplomatą, lekarzem, niższym duchownym katolickim, doktorem prawa kanonicznego, zajmującym się również astronomią i astrologią, matematyką, ekonomią, strategią wojskową, kartografią i filologią.

Kopernik jest najbardziej znany jako astronom. Jego najsłynniejszym dziełem było „De revolutionibus orbium coelestium”, gdzie przedstawił założenia heliocentrycznej budowy Układu Słonecznego, co doprowadziło do tzw. przewrotu kopernikańskiego. Mówił o sobie Nicolaus Copernicus Thorunensis, podkreślając w ten sposób swoje pochodzenie, swój toruński rodowód.