XXII „Pokazy z Fizyki”, które odbyły się 18–20 maja br., zostały zorganizowana przez Katedrę Fizyki i Inżynierii Medycznej oraz Zakład Optyki Stosowanej Wydziału Matematyki i Fizyki Stosowanej Politechniki Rzeszowskiej przy współudziale Fundacji Nauka dla Przemysłu i Środowiska. W trzydniowej edycji wydarzenia wzięło udział blisko 3500 dzieci i młodzieży z Podkarpacia.

W dniu 20.05.2022 r. uczniowie klas 6-8 Szkoły Podstawowej w Katach wzięli udział w XXII Pokazach z  Fizyki organizowanych na Politechnice Rzeszowskiej.

Podczas pokazów zaprezentowane zostały atrakcyjne, zapierające dech w piersiach demonstracje wybranych praw i zjawisk fizycznych. Tym razem uczestnicy poznali tajniki takich dziedzin jak: mechanika, drgania i fale, zjawiska atmosferyczne i elektromagnetyczne. Pokazy zrealizowane były przez pracowników Katedry Fizyki i Inżynierii Medycznej oraz Zakładu Optyki Stosowanej Wydziału Matematyki i Fizyki Stosowanej Politechniki Rzeszowskiej. W sposób bardzo przystępny i humorystyczny uczniowie poznali wyjaśnienia takich zjawisk jak m. in. istnienie ciśnienia atmosferycznego, zachowanie ciał w próżni, skutki działania sił bezwładności, rodzaje i rozchodzenie się fal mechanicznych, powstawanie prądów indukcyjnych, a także oddziaływanie przewodników z  prądem, wyładowania elektryczne i wiele innych. Posumowaniem pokazów był muzyczny występ prowadzących, nagrodzony gromkimi brawami.

Organizatorem wyjazdu była pani Barbara Świerzowska.