Zdrowia, szczęścia, uśmiechu, spełnienia wszystkich marzeń tego i wielu innych ciepłych słów życzyli nasi uczniowie dnia 9 marca wszystkim swoim Paniom i Koleżankom.

Cały dzień w szkole panowała miła i radosna atmosfera, uśmiech pojawił się na twarzy każdej Pani i Dziewczyny.

Na  gazetce szkolnej pojawiły się życzenia i piękne dekoracje wykonane przez Kamilę Źrebiec i Natalię Machowską z klasy 7 pod kierunkiem p. Magdaleny Mroczki. Rosja świętuje Dzień Kobiet: Tradycyjne bukiety i długi weekend ...

A teraz krótka geneza powstania tego święta.

Dzień Kobiet- krótka historia powstania

Pierwszy dzień kobiet obchodzony był 28 lutego 1909, ustanowiony  w Nowym Jorku.

Rok później, w 1910, Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze ustanowiła obchodzony na całym świecie Dzień Kobiet, który służyć miał krzewieniu idei praw kobiet oraz budowaniu społecznego wsparcia dla powszechnych praw wyborczych dla kobiet.

Dzień ten przypadał na 8 marca i tak już zostało do dzisiaj.

Dzień Kobiet w Polsce

Mężczyźni wręczają znajomym kobietom – matkom, żonom,  koleżankom kwiaty i drobne podarunki. Rumunii dzień ten jest równoważny z dniem matki, podczas którego dzieci ofiarują drobne prezenty swoim matkom i babciom.

Dzień Kobiet w różnych krajach świata

• We Włoszech kobiety obdarowywane są gałązkami akacji srebrzyste.
  • Akacje srebrzyste i czekolada są także najczęstszym prezentem w Rosji.
  • W Bośni i Hercegowinie, Bułgarii, Brazylii, Chorwacji, Czarnogórze, Rumunii, Mołdawii, Macedonii, Słowenii, Serbii i Węgrzech kobiety najczęściej dostają kwiaty. Czasami prezenty ofiarują swoim pracownicom również pracodawcy.
  • W Rumunii dzień ten jest równoważny z dniem matki podczas którego dzieci ofiarują drobne prezenty swoim matkom i babciom.
  • W Portugalii i Rumunii często noc 8 marca grupy kobiet świętują na obiadach i przyjęciach „tylko dla pań”.
  • W Tunezji Święto Kobiet obchodzone jest 13 sierpnia.