,,Jest wiele sposobów by pokazać, że #jestnaswięcej’’

W marcu szkoła podstawowa im. Adama Mickiewicza przystąpiła do ogólnopolskiej akcji Fundacji Orange,,#jestnaswięcej’’, której głównym celem  jest walka z hejtem w Internecie. Uczniowie z klas szóstej, siódmej i ósmej uczestniczyli w zajęciach, które miały ich uwrażliwić na coraz częstsze zjawisko jakim jest hejt, czyli obraźliwy komentarz w stronę drugiej osoby lub grupy społecznej. Hejt może przybierać różne formy od negatywnego wpisu po grafikę czy filmik. Taki rodzaj komentarza w sieci może prowadzić do przykrych konsekwencji w życiu realnym. Osoba, której dotyczy hejt może mieć zaniżone poczucie własnej wartości,  czuje się odrzucona przez rówieśników, a w najgorszym wypadku może mieć myśli samobójcze.

Na lekcjach wychowawczych uczniowie  zostali wprowadzeni w tematykę bezpiecznego korzystania z Internetu oraz zapoznali się z zagrożeniami które mogą napotkać w sieci. Dzięki przyłączeniu się do akcji #jestnaswiecej, nauczyciele mogli skorzystać z materiałów i filmów stworzonych dla młodzieży.

Pomarańczowa sznurówka symbolem walki z hejtem. W sobotę finał w ...

W ramach kampanii powstał symbol, za pomocą którego można pokazać poza siecią swój sprzeciw wobec hejtu. Jest to pomarańczowa sznurówka. Każdy uczeń biorący udział w zajęciach otrzymał pomarańczową sznurówkę, którą mógł wpleść sobie w buta.

Poza tym uczniowie wykonywali swoje rysunki butów, które łączyli pomarańczowymi kredkami w jedną całość.

Myślę, że udział w tej kampanii uświadomi młodym ludziom jak mądrze i bezpiecznie korzystać z internetu.

Magdalena Mroczka