TEMAT: WE WSPÓLNOCIE KOŚCIOŁA PRZEPRASZAMY BOGA I LUDZI.
- Modlitwa: „ Ach żałuję za me złości…”.
- Serdecznie witam Was dzieci na kolejnej katechezie. Najpierw przypomnijcie sobie części Mszy świętej. Dzisiaj rozpoczynamy omawianie poszczególnych części Mszy świętej, aby świadomie i czynnie w niej uczestniczyć. Msza święta jest wielką tajemnicą wiary, dlatego musimy być świadomi co dokonuje się we Mszy świętej. Poznawać jak wielkie rzeczy czyni Pan Bóg dla nas we Mszy świętej. A przez to czerpać dobra duchowe tak potrzebne w codziennym życiu.
- Msza święta rozpoczyna się obrzędami wstępnymi. Aby spotkać się z Panem Bogiem i z ludźmi, potrzebujemy najpierw oczyścić nasze serca z grzechów. Te prawdę ukazuje nam Pan Jezus w Ewangelii. Otwórzcie podręczniki na str. 96 i uważnie przeczytajcie fragment Ewangelii o faryzeuszu i celniku. Po przeczytaniu tekstu odpowiedzcie na pytanie: Dlaczego celnik odszedł do domu usprawiedliwiony, a nie faryzeusz?
- Celnik został usprawiedliwiony przez Pana Boga, bo się uniżył przed Bogiem, bo przyznał się, że jest grzeszny. My wszyscy jesteśmy grzeszni. Wszyscy popełniamy grzechy, dlatego zawsze na początku Mszy świętej przyznajemy się do grzechu i przepraszamy Pana Boga, aby oczyścił nasze serce z grzechów, które przeszkadzają nam w spotkaniu z Panem Jezusem i z ludźmi, w dobrym przeżyciu Mszy świętej.
- Otwórzcie ćwiczenia na str. 82 i wykonajcie ćwiczenie. Zobaczcie co przedstawia obrazek i pokolorujcie go. Następnie przy pomocy szyfru uzupełnij napis i przeczytaj go.
- Wykonaj ćwiczenie na str. 83. Narysuj jak przepraszasz bliskich. Następnie wykonaj ćwiczenie 2. Wpisz w puste miejsca odpowiednie wyrazy z ramek i przeczytaj modlitwę przeproszenia.
- Lekcję zakończcie przeczytaniem wiersza o przebaczaniu w podręczniku na str. 96.
Kochane dzieci! Serdecznie pozdrawiam Was i Waszych rodziców . Pamiętajcie o codziennej modlitwie, o uczestniczeniu we Mszy świętej i o śpiewaniu litanii do Matki Bożej. Módlcie się o dobre przygotowanie się do pierwszej Spowiedzi i Komunii świętej. Niech Was błogosławi Pan.