Szkoła Młodych Chemików

W roku szkolnym 2019/2020 Szkoła Podstawowa w Kątach współpracując z Politechniką Rzeszowską zakwalifikowała się do Programu: Politechnika Młodego Odkrywcy – Szkoła Młodych Chemików.  30 listopada 2019 roku na Wydziale Chemicznym odbyła się inauguracja programu Politechnika Młodego Odkrywcy 2019/20, w którym uczestniczył Karol Kędziora uczeń  kl. 8. Przy rekrutacji brano pod uwagę średnie ocen   z następujących przedmiotów: chemia, fizyka, matematyka, informatyka    i przyroda. Do projektu w kategorii wiekowej 14-15 lat zakwalifikowało się  tylko 50 uczniów z podkarpackich szkół. Uczniowie zostali podzieleni na 5 osobowe grupy laboratoryjne. Wszystkie zajęcia odbywają się w laboratoriach Wydziału Chemicznego Politechniki Rzeszowskiej i prowadzone będą  przez wykwalifikowaną kadrę tej uczelni. „Szkoła Młodych Chemików” to cykl zajęć warsztatowych skierowanych do uczniów pragnących rozszerzyć wiedzę  i rozwinąć swoje zainteresowania w dziedzinie chemii. Uczniowie biorący udział w projekcie mają możliwość uzupełnienie wiedzy przekazywanej na lekcjach chemii realizowanych w ramach podstawy programowej.

W ramach zajęć uczniowie samodzielnie przeprowadzają doświadczenia chemiczne w obecności prowadzącego. Samodzielne wykonywanie doświadczeń rozwija zainteresowanie chemią i wskazuje na użyteczność wiedzy teoretycznej zdobywanej na lekcjach chemii. Atrakcyjna tematyka i forma zajęć, odmienna od typowego sposobu prowadzenia lekcji, wpływała korzystnie na zaangażowanie uczniów w samodzielne zdobywanie wiedzy. Podczas pierwszego spotkania  Karol  brał   udział w zajęciach prowadzonych przez  panią dr inż. Elżbietę Chmiel-Szukiewicz  pt.  „Magia czy chemia”.  Zaprezentowane zostały ciekawe zjawiska takie jak powstawanie klatratów organicznych czy działanie katalizatorów przeniesienia międzyfazowego oraz reakcje chemiczne, w których obserwuje się efektowną zmianę barwy, np. chemiczny kameleon, zegar jodowy, wstrząśnięty błękit.  Kolejne zajęcia odbyły się 14 lutego 2020 roku w Zakładzie Chemii Nieorganicznej i Analitycznej PRz. Karol pod opieką pani dr Elżbiety Woźnickiej prowadził badania z podstaw chemii ilustrowanych eksperymentem. Pracował z użyciem specjalistycznych pehametrów, chromatografów, używał różnych wskaźników do identyfikacji substancji chemicznych. Następne zajęcia odbędą się 14 marca br., na które czekamy z niecierpliwością.

Szkolnym koordynatorem projektu i opiekunem ucznia jest  pani Barbara Świerzowska – nauczyciel chemii.